EndoMed - Instytut Medycyny Estetycznej
ul. Konstytucji 3-go Maja 14,
87-100 Toruń, 605 515 075

TECHNOLOGIA RADIOFREKWENCJI

Zastosowanie technologii RF (ang. radio frequencyfale radiowe) wywołało rewolucję w medycynie estetycznej, stając się poważnym konkurentem dla inwazyjnych zabiegów operacji plastycznych. Ze względu na swoją efektywność w poprawianiu jędrności i struktury skóry nazywa się ją często techniką operacji „bez skalpela”, rezultaty po serii zabiegów są wręcz zdumiewające. Skuteczność i bezpieczeństwo technologii zostało potwierdzone badaniami klinicznymi oraz prestiżowym certyfikatem FDA, Amerykańskiego Urzędu ds. Lekarstw i Żywności.

Accent Ultra to sprawdzony na świecie medyczny system radiofrekwencji do termoterapii wolumetrycznej. Jest to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie wykorzystujące fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości (40,68 Mhz) do wytwarzania ciepła i podgrzanie tkanek do temperatury ok. 52°C poprzez dwa mechanizmy: wprawianie w ruch rotacyjny molekuł wody (dipole) i zjawisko oporności tkanek. Poprzez odpowiednie zastosowanie różnych głowic, podgrzaniu (termoterapii) poddawane są odpowiednie warstwy skóry i tkanki podskórnej.

Zapewnia to efekt wygładzenia i liftingu skóry oraz zmian objętościowych – modelowania sylwetki poprzez:

  • wzrost przepływu krwi przez tkanki – rozszerzenie naczyń krwionośnych,
  • obkurczenie i reorganizację włókien kolagenu – lifting i ujędrnienie skóry,
  • wzrost syntezy nowego kolagenu – biorewitalizacja,
  • wzrost napięcia i obkurczenie tkanki łącznej – remodeling, poprawa konturów i struktury skóry
  • wzmożony drenaż płynu obrzękowego tkanki tłuszczowej – usuwanie toksyn,
  • redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu – lipoliza.

Wpływ fal radiowych na kolagen jest dwuetapowy i można go podzielić na:

  1. efekt krótkotrwały natychmiastowy
  2. Kolagen typu I stanowi podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Prawidłowo usieciowany tworzy układ helisy zbudowanej z trzech splecionych łańcuchów kolagenu, utrzymywanych dzięki wiązaniom krzyżowym i cząsteczkom chemicznym. Z wiekiem przeważa degradacja kolagenu, poszczególne jego włókna skracają się, uszkadzają i fragmentują. Stwierdzono, że skóra dorosłego człowieka co roku traci około 1% zawartości kolagenu w skórze właściwej. W wyniku podgrzania skóry przez RF podgrzewa się kolagen, niektóre wiązania krzyżowe rozrywają się i struktura potrójnej helisy ulega rozwinięciu. Kolagen ulega częściowemu rozpadowi. Dzięki zachowanym wiązaniom chemicznym helisa ulega rozluźnieniu, ale się nie rozpada, lecz pogrubia i rozplata. To skrócenie włókien kolagenowych daje zauważalne naciągnięcie skóry tuż po zabiegu RF.


  3. efekt odległy długotrwały
  4. W wyniku częściowego rozpadu włókien kolagenowych wydzielane są enzymy, które trawią uszkodzony kolagen, a produkty rozpadu stymulują fibroblasty do syntezy nowego kolagenu. Tak rozpoczyna się złożony proces tzw. remodelingu skóry właściwej, który trwa kilka miesięcy (w przypadku głębszego podgrzania skóry). Te właściwości stymulujące produkcję i remodeling kolagenu w konsekwencji prowadzą do uzyskania jędrnej i bardziej elastycznej skóry.

Połączenie działania kilku głowic w Systemie Accent Ultra zapewnia niespotykane możliwości leczenia cellulitu i wiotkości skóry.


W trakcie terapii wykorzystywane są różne głowice dobierane indywidualnie do potrzeb i problemu pacjenta:

Unipolarna – pozwalająca na redukcję cellulitu, głęboką stymulację i reorganizację kolagenu.

Bipolarna – pozwalająca na płytsze, bezpieczne, precyzyjne usuwanie zmarszczek oraz lifting skóry w okolicach gdzie skóra jest delikatna i cieńsza np.: twarz, dekolt.

UniForm – opatentowana ruchoma głowica do redukcji cellulitu i biorewitalizacji skóry na dużych powierzchniach, dodatkowo podnosząca skuteczność terapii poprzez masaż limfatyczny.

Pixel RF – ablacyjna głowica RF znajduje swoje zastosowanie w likwidacji różnego rodzaju blizn, doskonale sprawdza się także podczas niwelacji rozstępów.

Periorbital – głowica do delikatnych i trudno dostępnych okolic oczu.

Ultra – efektywnie i selektywnie działa na depozyty tłuszczowe, bazując na wzroście przepuszczalności błon komórkowych, usprawnieniu oddychania tkankowego i pobudzeniu przemiany materii komórek, bez niszczenia otaczających struktur, takich jak: skóra, naczynia krwionośne i nerwy obwodowe.